Forum Gündemi:

Konu Başlığı : KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Cesim
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Süper Moderatör
******
21
mesajlar
11
konular
0
REP PUANI
23-09-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Elk. Teknisyeni
(MESLEK)
İSTANBUL
(MEMLEKET)
0 Rh +
(KAN GRUBU)
FA 2549
(PLAKA)
2007 1.6 TDCi Lux
(MODEL)
Gümüş Gri
(RENK)
Konuları: 11 Yorumları: 21
Teşekkürler: 2
4 Mesajına 7 Teşekkür Edildi.
#1
09-12-2019, Saat: 10:59
Kalorifer Arızaları

  Öncelikle sorunu öğrenelim. Aracınızın kaloriferini açtınız, gelen hava soğuk. Peki hararet göstergesi normal düzeyde mi yani 85 derecenin üstünde mi, kısacası motor sıcak mı öncelikle bunu kontrol edin. Eğer hararetiniz arabanızın uzun süredir çalışmasına rağmen soğuksa bunun sebeplerini birazdan aşağıda anlatacağım. Ama dediğim gibi hararet 90 derece civarında ve gelen hava soğuksa bunun sebebi direk olarak büyük olasılıkla

kalorifer peteğine gider. Küçük olasılıkla da motor suyu içerisinde hava vardır ve bu hava parçacıkları kalorifer peteğinde kalabildiği için de kalorifer soğuk hava gönderebilir sizlere ama dediğim gibi bu düşük olasılık çünkü motor suyunda hava olması durumunda başka aksaklıklar da gözünüze çarpar zaten. 

 Kalorifer peteğinin tıkalı olması en sık rastlaşılan durumdur. İnsanlar yazın araçlarının suyu eksildikçe antifiriz yerine normal su koymayı tercih ediyorlar, kış gelince de donmasın diye antifiriz koyduruyorlar. Tabi yazın suyla paslanan motor bloğunun içerisindeki PAS parçaları kışın antifirizi görünce çözülüp soğutma sistemi içerisinde dolaşmaya başlıyor. Dolaşan pas parçaları buldukları en ince gözeneklere yani kalorifer peteğine doluşup orayı tıkıyor. 

Dolasıyla kalorifer peteği tıkandığı için içerisine sıcak su gelmiyor ve soğuk kalıyor yani kalorifer soğuk hava göndermeye başlıyor. Peki bunun Tıkalı olduğunu nasıl anlarız. Aracın motor kaputunu açınca karşıda içeri göğüs tarafına giren iki tane ortalama 35 mm çapında hortum bulunur. Bu hortumların biri kalorifer peteğine giriş diğeri de çıkışıdır. Giriş hortumuna dokunduğunuzda sıcak olur. Petek tıkalıysa peteğe giren hortum sıcak diğeri ise SOĞUK olur. Çünkü sıcak su petekte dolaşıp çıkamamaktadır. Bunun çözümü peteği söktürüp şişletirsiniz veya da değiştirirsiniz.

 Alternatif olarak bazı yerlerde bunu bir makinaya bağlayıp sökülmesine gerek kalmadan temizleyip tıkanıklılığı açmaktalar. Gerçekten tavsiye ederim %90 başarılı oluyor. Peki giriş ve çıkış hortumlarının ikisi de eşit şekilde sıcak ve kaloriferiniz hala soğuk üflüyorsa peteğiniz yine tıkalı demektir. Çünkü öyle olunca da sadece bir iki gözeneği açıktır ve su ordan dolaşıp hemen soğumadan çıkış yapar dolasıyla siz çıkış hortumunu sıcak görüp kaloriferiniz soğuk olur.
       
       Eğer ki aracınızın içine gelen sıcaklık derecesi normal ama gelen hava miktarı az diyorsanız da polen filtresini değiştirmeniz gerekiyor demektir.
  
   Eğer motorunuzun uzun süre çalışmış olmasına rağmen hiç ısınmıyorsa ve hararet göstergesi hep düşükse bunun sebebi çoğunlukla termostatın açık kalma sebebindendir, termostatı değiştirmelisiniz.
    Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız olursa yorumdan sorabilirsiniz, mutlaka yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla..
Teşekkür Edenler:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Anahtar Kelimeler

KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI nedir, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI Videosu, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI nasıl çözülür, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI arızası, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI sorunu, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI Hakkında, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI çözümü, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI fusin ailesi, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI fusiontr, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI ford parça, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI yedek parça, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI fordfusintr, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI fordfusiontr.net, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI ford yedek parça, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI ford orjinal parça, KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI fusion tuning


Hızlı Menü: