Forum Gündemi:

Konu Başlığı : LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Cesim
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Süper Moderatör
******
21
mesajlar
11
konular
0
REP PUANI
23-09-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Elk. Teknisyeni
(MESLEK)
İSTANBUL
(MEMLEKET)
0 Rh +
(KAN GRUBU)
FA 2549
(PLAKA)
2007 1.6 TDCi Lux
(MODEL)
Gümüş Gri
(RENK)
Konuları: 11 Yorumları: 21
Teşekkürler: 2
4 Mesajına 7 Teşekkür Edildi.
#1
10-12-2019, Saat: 21:51
LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?


LPG enjektör arızası nasıl tespit edilir? bu soruya her araç sahibinin anlayacağı şekilde açıklık getirmek istedik. LPG enjektör arızası teşhisi koymadan araç sahibinin, motorun benzinde çalışırken tekleme ve rolanti sorunu olmadığına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde araç tekliyor rolantide çalışınca dalgalanma yapıyor, şikayeti ile gidildiğinde fırsatçı veya bilinçsiz LPG servisleri tarafından direk LPG enjektör arızası denilerek boşuna masrafa girilecektir.
 
Sıralı sistem araçlarda motorun ateşleme sistemi hem tekleme hemde rolantide düzensizlik konusunda büyük rol oynar. Çünki LPG yakıtının benzine göre yanma oranı %30 daha düşüktür. Bu sebepten ötürü ateşleme sisteminde bulunan parçalarda meydana gelecek en küçük yıpranma aracın gazda teklemesine ve rolatinin bozulmasına neden olur. Gazda yaşanan bu sorunlar ister istemez akla [b]LPG enjektör arızası[/b]nı getirir.
 
Bu gibi sorunlar yaşandığında araç sahibinin dikkat etmesi ve yapması gereken şey LPG servisine gidip bilgisayar bağlantısı yaptırıp enjektör LPG enjektör hatası verip vermediğini kontrol etmesidir. Servis ustası LPG enjektör arızası teşhisi koduysa araç sahibi şikayetlerin enjektör değişimi sonrası giderilmesinin garantisini istemelidir. Şindi gelelim LPG enjektör arızasının tespitinin nasıl yapılacağına.
 

[b]LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?[/b]
1: Araç LPG’de rolantide çalışırken araç sahibi eline pense veya karga burnu alıp LPG enjektör hortumlarını teker teker sıkarak tekleme yapmayan ve yada hortum sıkıldığında çok az etkileşme yani sarsıntılı göz varmı onu tespit etmelidir.Eğer bir veya iki hortumda etkileşim az ise LPG enjektörleri arızalı anlamına gelir. Şayet her hortum sıkıldığında motorun çalışmasına aynı etkiyi yapıyor ise LPG enjektör arızası yok demektir. Aşağıdaki videoda LPG enjektör arızası daha detaylı anlatılmıştır.
 
2:  LPG enjektör arıza tespiti ikinci yöntem ise daha basittir. LPG enjektör soketlerini araç yine rolantide çalışırken söküp motorun çalışmasına etkisi olmayan varmı tespit edilmesidir. Arızalı LPG enjektör soketi söküldüğünde motorda fazla sarsıntı yaşanmaz. Fakat bazı sistemlerde LPG enjektör soketlerinden biri çıktığında araç benzine geçtiği için pense ile yapılan [b]LPG enjektör arızası[/b] tespiti daha başarılı olacaktır.
 
[b]LPG ENJEKTÖR ARIZASI BELİRTİLERİ[/b]
 
[b]LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Araçta Tekleme Ve Performans Kaybı[/b]
LPG enjektörlerinden her hangi biri var ise araçta tekleme ve performans kaybı kaçınılmaz olur. Araçta LPG enjektör arızası belirtilerin başında araçta düşük devirlerde tekleme, performans düşüklüğü, ve rolantide düzensizlik yaşanmaktadır. Sadece gazda çalışırken rolantide bozukluk ve saate dalgalanma ortaya çıkarak benzinde hiçbir anormallik gözükmez. Aşağıda LPG enjektör arızası tespiti yazılı ve videolu olarak paylaşılmıştı
 
[b]LPG Enjektör Kaynaklı Motor Arıza Lambası Yanması[/b]
LPG enjektörlerinden arıza oluştuğunda motor arıza lambası yanması görünebilir. Bu sorun yazılımsal eksiklikden dolayı bazı markalarda bilgisayar bağlantısında gözükmez. Motor arıza lambası yandığında hemen aklımıza LPG enjektör arızası gelmemeli LPG ayarı kaynaklı veya motor sisteminden kaynaklanabilir.
 
[b]LPG Enjektör Gaz Kaçağı Kaynaklı Araçta Geç Çalışma ve Koku[/b]
Araç belirli bir süre bekleyince motor geç çalışıyor ise ilk olarak LPG regülaründe kaçak olup olmadığını kontrol ettirip daha sonra LPG enjektörinde kaçak olup olmadığı test edilmelidir. LPG enjektörleri zamanla gaz kaçağı yaparak, manifolda yakıt birikmesine neden olup aracın bir süre bekledikten sonra ilk çalışmasını zorlaştırır. Testler yapıldıkdan sonra geç çalışma sorunu devam ediyor ise büyük ihtimal benzin pompasından arıza var demektir. Enjektör kaçak testi manifolda bağlı hortumlar sökülerek enjektör nozularına gaz kaçak dedöktörü veya köpükle kontrol edilebilir. Özellikle brc marka LPG enjektörleri soket kısmından gaz kaçağı yaparak araçtan gaz kokusu gelmesine neden olurlar. Bu gibi durumlarda enjektörlerin değişmesi gerekir.
 
[b]Yanlış Enjektör Montajı ve Enjektör Arıza Kaynaklı Yakıt Sarfiyatı Artırması[/b]
Yeterli teknik bilgi sahibi olmayan veya çeşitli nedenlerden dolayı araca montaj edilen LPG enjektör seçiminin yanlış tip uygulanması yanı sıra nozul çapının büyük olması LPG'li araçta fazla yakıt tüketimine yol açar. Brc voltran gibi marka LPG enjektörlerinde zaman içinde kaçak meydana gelerek araçta enjektör kaynaklı yakıt sarfiyatının artmasına yol açtığı sıklıkla görünmektedir.Atiker aldesa akl LPG enjektörlerinde arıza meydana geldiğinde yakıt sarfiyatı artar. Çünki bu tip enjektörlerin içerisinde bulunan valf ve yaylar belli bi süre sonra sürtünmeden dolayı arıza yapar.
 
[b]LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Gaza Geçmeme Sorunu[/b]
Bazı marka Otogaz sistemlerinde LPG enjektör arızası meydana geldiğinde LPG ecusu enjektör arızasını algılayarak aracın gazda çalışmasına engel olarak benzine geçmesini sağlar. Bir çok markanın LPG enjektörü arıza yaptığında yüksek devirlerde gazda benzine geçmesine sebep olur.

[b]LPG Enjektör Sesi[/b]
Atiker Akl Aldesa Mimgas Tartarini Vikarsa Tomasetto Milano Gasitaliy Cangas gibi valtek türü enjektörlerde uzun süreli kullanımdan dolayı LPG enjektör arızası başlangıcının belirtisi olarak, LPG enjektör sesi meydana çıkar. Bu sesin ana kaynağı içerisndeki yay ve oringlerin aşınmasından dolayı tek enejektörde yaşanır.
Teşekkür Edenler:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi

Anahtar Kelimeler

LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ nedir, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ Videosu, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ nasıl çözülür, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ arızası, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ sorunu, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ Hakkında, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ çözümü, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ fusin ailesi, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ fusiontr, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ ford parça, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ yedek parça, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ fordfusintr, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ fordfusiontr.net, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ ford yedek parça, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ ford orjinal parça, LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ fusion tuning


Hızlı Menü: