Forum Gündemi:

  Map Sensörü Arıza Kodları
Yazar: Cesim - 27-12-2019, Saat: 12:26 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

[b]P0105 P0106 P0107 P0108 P0109 [/b][b]MAP SENSÖRÜ ARIZASI BELİRTİLERİ SEBEPLERİ ÇÖZÜMÜ[/b]
P0105 Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Devresi Arızası
P0106 Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Yanlış Sinyal Değeri Aralığı/Çalışma Bozukluğu
P0107 Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Düşük Sinyal Çıkışı
P0108 Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Yüksek Sinyal Çıkışı
P0109 Manifold Mutlak Basınç (MAP) Sensörü Kesintili Sinyal Çıkışı

Map sensörü, emme manifoldu basıncını ölçerek elektronik kontrol ünitesine iletir. Emme manifoldu basıncı gaz kelebeğinin açıklık miktarına göre değişir, buna göre emme manfoldu basıncının ölçülmesiyle motora binen yük ölçülmüş olur. Map sensörüyle belirlenen motor yüküne göre; yakıt enjeksiyon miktarı ve ateşleme zamanlaması (avans/rötar), ECU tarafından ayarlanır. Map sensörü, direnci basınç miktarına göre değişen bir yarı iletkene sahiptir, direnç değişimi voltaj sinyaline dönüştürülerek ECU’ye iletilir. MAP sensörleri genellikle 2 tiptir: Sadece basınç ölçen MAP sensörü (soketinde 3 pin vardır) ve Basınç  ve emilen havanın sıcaklığını ölçen MAP sensörü (soketinde 4 pin vardır).
(Not: Bazı araçlarda MAP sensörü yerine barometrik basınç sensörü bulunur,


  SİLECEK SUYU İLE TEKNİK BİLGİ
Yazar: E.K-1453 - 27-12-2019, Saat: 12:15 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

Arkadaşlar selamunaleykum belki bir çoğunuzun bilgisi vardır. Bilmeyen arkadaşlar için teknik bilgi olarak paylaşmak istedim marketlerde satılan bulaşık makinesi bardak parlatıcı sıvı deterjanı mevcut bunu silecek suyunuza eklerseniz hem ön camınıza fıskiye yapıp sildiğinizde parlaklık veriyor hemde yağmur suyunu bir nebzede olsa kayganlaştırıp camda tutmuyor. Ben denemesini yaptım ve halen daha silecek suyu kutusunda bu sıvı deterjandan mevcuttur.

Ekran Görüntüleri
   

  LPG ENJEKTÖR ARIZASI TESPİTİ
Yazar: Cesim - 10-12-2019, Saat: 21:51 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?LPG enjektör arızası nasıl tespit edilir? bu soruya her araç sahibinin anlayacağı şekilde açıklık getirmek istedik. LPG enjektör arızası teşhisi koymadan araç sahibinin, motorun benzinde çalışırken tekleme ve rolanti sorunu olmadığına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde araç tekliyor rolantide çalışınca dalgalanma yapıyor, şikayeti ile gidildiğinde fırsatçı veya bilinçsiz LPG servisleri tarafından direk LPG enjektör arızası denilerek boşuna masrafa girilecektir.
 
Sıralı sistem araçlarda motorun ateşleme sistemi hem tekleme hemde rolantide düzensizlik konusunda büyük rol oynar. Çünki LPG yakıtının benzine göre yanma oranı %30 daha düşüktür. Bu sebepten ötürü ateşleme sisteminde bulunan parçalarda meydana gelecek en küçük yıpranma aracın gazda teklemesine ve rolatinin bozulmasına neden olur. Gazda yaşanan bu sorunlar ister istemez akla [b]LPG enjektör arızası[/b]nı getirir.
 
Bu gibi sorunlar yaşandığında araç sahibinin dikkat etmesi ve yapması gereken şey LPG servisine gidip bilgisayar bağlantısı yaptırıp enjektör LPG enjektör hatası verip vermediğini kontrol etmesidir. Servis ustası LPG enjektör arızası teşhisi koduysa araç sahibi şikayetlerin enjektör değişimi sonrası giderilmesinin garantisini istemelidir. Şindi gelelim LPG enjektör arızasının tespitinin nasıl yapılacağına.
 

[b]LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir?[/b]
1: Araç LPG’de rolantide çalışırken araç sahibi eline pense veya karga burnu alıp LPG enjektör hortumlarını teker teker sıkarak tekleme yapmayan ve yada hortum sıkıldığında çok az etkileşme yani sarsıntılı göz varmı onu tespit etmelidir.Eğer bir veya iki hortumda etkileşim az ise LPG enjektörleri arızalı anlamına gelir. Şayet her hortum sıkıldığında motorun çalışmasına aynı etkiyi yapıyor ise LPG enjektör arızası yok demektir. Aşağıdaki videoda LPG enjektör arızası daha detaylı anlatılmıştır.
 
2:  LPG enjektör arıza tespiti ikinci yöntem ise daha basittir. LPG enjektör soketlerini araç yine rolantide çalışırken söküp motorun çalışmasına etkisi olmayan varmı tespit edilmesidir. Arızalı LPG enjektör soketi söküldüğünde motorda fazla sarsıntı yaşanmaz. Fakat bazı sistemlerde LPG enjektör soketlerinden biri çıktığında araç benzine geçtiği için pense ile yapılan [b]LPG enjektör arızası[/b] tespiti daha başarılı olacaktır.
 
[b]LPG ENJEKTÖR ARIZASI BELİRTİLERİ[/b]
 
[b]LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Araçta Tekleme Ve Performans Kaybı[/b]
LPG enjektörlerinden her hangi biri var ise araçta tekleme ve performans kaybı kaçınılmaz olur. Araçta LPG enjektör arızası belirtilerin başında araçta düşük devirlerde tekleme, performans düşüklüğü, ve rolantide düzensizlik yaşanmaktadır. Sadece gazda çalışırken rolantide bozukluk ve saate dalgalanma ortaya çıkarak benzinde hiçbir anormallik gözükmez. Aşağıda LPG enjektör arızası tespiti yazılı ve videolu olarak paylaşılmıştı
 
[b]LPG Enjektör Kaynaklı Motor Arıza Lambası Yanması[/b]
LPG enjektörlerinden arıza oluştuğunda motor arıza lambası yanması görünebilir. Bu sorun yazılımsal eksiklikden dolayı bazı markalarda bilgisayar bağlantısında gözükmez. Motor arıza lambası yandığında hemen aklımıza LPG enjektör arızası gelmemeli LPG ayarı kaynaklı veya motor sisteminden kaynaklanabilir.
 
[b]LPG Enjektör Gaz Kaçağı Kaynaklı Araçta Geç Çalışma ve Koku[/b]
Araç belirli bir süre bekleyince motor geç çalışıyor ise ilk olarak LPG regülaründe kaçak olup olmadığını kontrol ettirip daha sonra LPG enjektörinde kaçak olup olmadığı test edilmelidir. LPG enjektörleri zamanla gaz kaçağı yaparak, manifolda yakıt birikmesine neden olup aracın bir süre bekledikten sonra ilk çalışmasını zorlaştırır. Testler yapıldıkdan sonra geç çalışma sorunu devam ediyor ise büyük ihtimal benzin pompasından arıza var demektir. Enjektör kaçak testi manifolda bağlı hortumlar sökülerek enjektör nozularına gaz kaçak dedöktörü veya köpükle kontrol edilebilir. Özellikle brc marka LPG enjektörleri soket kısmından gaz kaçağı yaparak araçtan gaz kokusu gelmesine neden olurlar. Bu gibi durumlarda enjektörlerin değişmesi gerekir.
 
[b]Yanlış Enjektör Montajı ve Enjektör Arıza Kaynaklı Yakıt Sarfiyatı Artırması[/b]
Yeterli teknik bilgi sahibi olmayan veya çeşitli nedenlerden dolayı araca montaj edilen LPG enjektör seçiminin yanlış tip uygulanması yanı sıra nozul çapının büyük olması LPG'li araçta fazla yakıt tüketimine yol açar. Brc voltran gibi marka LPG enjektörlerinde zaman içinde kaçak meydana gelerek araçta enjektör kaynaklı yakıt sarfiyatının artmasına yol açtığı sıklıkla görünmektedir.Atiker aldesa akl LPG enjektörlerinde arıza meydana geldiğinde yakıt sarfiyatı artar. Çünki bu tip enjektörlerin içerisinde bulunan valf ve yaylar belli bi süre sonra sürtünmeden dolayı arıza yapar.
 
[b]LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Gaza Geçmeme Sorunu[/b]
Bazı marka Otogaz sistemlerinde LPG enjektör arızası meydana geldiğinde LPG ecusu enjektör arızasını algılayarak aracın gazda çalışmasına engel olarak benzine geçmesini sağlar. Bir çok markanın LPG enjektörü arıza yaptığında yüksek devirlerde gazda benzine geçmesine sebep olur.

[b]LPG Enjektör Sesi[/b]
Atiker Akl Aldesa Mimgas Tartarini Vikarsa Tomasetto Milano Gasitaliy Cangas gibi valtek türü enjektörlerde uzun süreli kullanımdan dolayı LPG enjektör arızası başlangıcının belirtisi olarak, LPG enjektör sesi meydana çıkar. Bu sesin ana kaynağı içerisndeki yay ve oringlerin aşınmasından dolayı tek enejektörde yaşanır.


  KALORİFER ÇALIŞMA SORUNLARI
Yazar: Cesim - 09-12-2019, Saat: 10:59 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

Kalorifer Arızaları

  Öncelikle sorunu öğrenelim. Aracınızın kaloriferini açtınız, gelen hava soğuk. Peki hararet göstergesi normal düzeyde mi yani 85 derecenin üstünde mi, kısacası motor sıcak mı öncelikle bunu kontrol edin. Eğer hararetiniz arabanızın uzun süredir çalışmasına rağmen soğuksa bunun sebeplerini birazdan aşağıda anlatacağım. Ama dediğim gibi hararet 90 derece civarında ve gelen hava soğuksa bunun sebebi direk olarak büyük olasılıkla

kalorifer peteğine gider. Küçük olasılıkla da motor suyu içerisinde hava vardır ve bu hava parçacıkları kalorifer peteğinde kalabildiği için de kalorifer soğuk hava gönderebilir sizlere ama dediğim gibi bu düşük olasılık çünkü motor suyunda hava olması durumunda başka aksaklıklar da gözünüze çarpar zaten. 

 Kalorifer peteğinin tıkalı olması en sık rastlaşılan durumdur. İnsanlar yazın araçlarının suyu eksildikçe antifiriz yerine normal su koymayı tercih ediyorlar, kış gelince de donmasın diye antifiriz koyduruyorlar. Tabi yazın suyla paslanan motor bloğunun içerisindeki PAS parçaları kışın antifirizi görünce çözülüp soğutma sistemi içerisinde dolaşmaya başlıyor. Dolaşan pas parçaları buldukları en ince gözeneklere yani kalorifer peteğine doluşup orayı tıkıyor. 

Dolasıyla kalorifer peteği tıkandığı için içerisine sıcak su gelmiyor ve soğuk kalıyor yani kalorifer soğuk hava göndermeye başlıyor. Peki bunun Tıkalı olduğunu nasıl anlarız. Aracın motor kaputunu açınca karşıda içeri göğüs tarafına giren iki tane ortalama 35 mm çapında hortum bulunur. Bu hortumların biri kalorifer peteğine giriş diğeri de çıkışıdır. Giriş hortumuna dokunduğunuzda sıcak olur. Petek tıkalıysa peteğe giren hortum sıcak diğeri ise SOĞUK olur. Çünkü sıcak su petekte dolaşıp çıkamamaktadır. Bunun çözümü peteği söktürüp şişletirsiniz veya da değiştirirsiniz.

 Alternatif olarak bazı yerlerde bunu bir makinaya bağlayıp sökülmesine gerek kalmadan temizleyip tıkanıklılığı açmaktalar. Gerçekten tavsiye ederim %90 başarılı oluyor. Peki giriş ve çıkış hortumlarının ikisi de eşit şekilde sıcak ve kaloriferiniz hala soğuk üflüyorsa peteğiniz yine tıkalı demektir. Çünkü öyle olunca da sadece bir iki gözeneği açıktır ve su ordan dolaşıp hemen soğumadan çıkış yapar dolasıyla siz çıkış hortumunu sıcak görüp kaloriferiniz soğuk olur.
       
       Eğer ki aracınızın içine gelen sıcaklık derecesi normal ama gelen hava miktarı az diyorsanız da polen filtresini değiştirmeniz gerekiyor demektir.
  
   Eğer motorunuzun uzun süre çalışmış olmasına rağmen hiç ısınmıyorsa ve hararet göstergesi hep düşükse bunun sebebi çoğunlukla termostatın açık kalma sebebindendir, termostatı değiştirmelisiniz.
    Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız olursa yorumdan sorabilirsiniz, mutlaka yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla..


  KIŞ AYLARINDA YAPILMASI GEREKENLER Ve BİLİNMESİ GEREKENLER
Yazar: Cesim - 03-12-2019, Saat: 10:46 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

Araç Kış Bakımı ve Kıştan Önce Yapılması Gerekenler

[Resim: otomobilikisahazirlama_bac182.jpg]Çok sevdiğiniz arabanızı kışın zorlu koşullarından korumak elinizde. Araç kış bakımı yapılarak bu zorlu koşulların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Peki, araç kışlık bakımı nasıl yapılır? Ya da bir başka deyişle otomobil kışa nasıl hazırlanır?

Kışın arabada yapılması gereken bakımlar ve püf noktaları ile kış lastiği takıp çıkarma tarihleri gibi detayları sizin için yazdık.

Kış Lastiğine Geçtiniz mi?

Yeni kış lastiği genelgesi olarak bilinen kurala göre 1 Aralık 2015’ten itibaren kış lastiği takma tarihleri kasım ve nisan ayları arası olarak belirlendi ve kullanılması zorunlu hale geldi. Kış lastiği; yağmur, kar ve buzlanma durumlarında arabanızın yol tutuş performansını arttırır. Kış lastiği uygulaması, 2018 yılında da her zaman olduğu gibi 1 Aralık günü başlayacak. Kış lastiği uygulamasına, sadece kar yağdığında değil, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda da güvenlik sağladığı için mutlaka uyulması gerekir. Karlı havalarda bagajda bulundurulması gereken kar zinciri ile kış lastiği arasındaki farklara ve detaylı bilgiye ise Kış Lastiği Neden Önemli? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. “Kış lastiği zorunlu mu?” diye merak edenler için bu uygulamaya uymayana para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulandığını söylemekte fayda var.

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

Oto lastiklerinin hava basınçları, dışarıdaki havanın ısısından etkilenir. Bu da lastiklerin performansında düşüşe neden olabileceği gibi aynı zamanda güvenli sürüş açısından risk yaratabilir. Bu nedenle arabanızın lastiklerinin basıncını kontrol ettirmeniz gerekir. Aşağıdaki lastik hava basınç tablosu aracınız için ideal hava basıncını bulmanızda işinize yarayacaktır.

[Resim: lastik-basinc-tablo.jpg]
Antifriz Oranını Kontrol Ettirdiniz mi?

Araç sıvıları arasında bulunan, radyatör sistemindeki suyun donmaması için kullanılan antifrizden yüksek verim almak, doğru oranı ayarlamakla mümkündür. Bu yüzden antifriz oranını kontrol ettirmeniz gerekir. Antifriz miktarını korumak için ise su yerine, araçlar için üretilen özel sıvıları kullanmalısınız. Çünkü suyun kireçlenmesi, su kaçaklarına ve motorda hararete neden olabilir.
Araç sıvıları ile ilgili detaylı bilgileri Aracınızdaki Sıvılar Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.
Camlardaki donmayı engellemek için ise cam suyu antifrizlerini kullanmalısınız. Sileceklerdeki suların donmasını da yine soğuklara karşı donmayı engelleyen özel sıvıları kullanarak önleyebilirsiniz.
Ayrıca motordaki su seviyesini de kontrol ettirmelisiniz; çünkü su azsa çok soğuk yerlerde donar ve motor bloğu zarar görür.

Kış Aylarında Akü Bakımı Nasıl Olur?

[Resim: kis-aylarinda-aku-bakimi.jpg]
Yoğun kış şartlarına hazırlık yaparken akü bakımının yaptırılması şarttır. Yolda kalmanıza sebebiyet verebilecek her noktayı öngörmelisiniz. Güvenli bir yolculuk yapmak için kontrol ve bakım konusuna titizlikle yaklaşmalısınız. Akü eskiyse soğuk havalarda görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu nedenle kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız. Havalar iyice soğurken dikkat etmeniz gereken birkaç detayı sıraladık:

  • Akünün su seviyesini kontrol edin. Su seviyesi plaka seviyesinin altına düşmemeli.

  • Kutup başlarının oksitlenmemesi için sıcak su ile akü kutup başlarını temizleyin.

  • Aküde şarj problemi yaşamamak için araç dinamo şarj sistemini kontrol ettirin.

  • Eğer aracınızı 15-20 günden fazla kullanmayacaksanız akü kutup başlarını sökün.

  • Uzun ömürlü bir akü için elektrot seviyesini kontrol edin.

  • Aküyü kısa devreden korumak için her türlü metalden uzak tutun.
Sürüş Kontrolü Yaptınız mı?

[Resim: surus-kabiliyeti.jpg]
Arabanızı kış sürüşü için test edin. Motor ilk harekette zorlanıyor, aracınız stop ediyor ya da rölanti ayarı bozuksa aracınızı servise götürmelisiniz.

V Kayışını Kontrol Ettiniz mi?

V kayışı, otomobillerde elektrik üretiminden klimaya güç verilmesine, motordaki harareti almaktan direksiyonun düzgün bir şekilde çalışmasına kadar pek çok alanda etkilidir. V kayışı, yazın sıcak havalarda gevşemiş olabilir. Gevşeyen V kayışı ise arabanızdaki birçok aksamın düzgün çalışmamasına neden olur. Bu yüzden aracınızın V kayışının ne durumda olduğunu yetkili servislerin kontrol etmesi gerekir.

Kışın El Freni Çekilir Mi?

“Kışın el freni çekilir mi?” kış mevsiminde otomobil sürücülerinin en çok sorduğu sorulardan biri. Hava sıcaklıklarının eksi derecelere düştüğü bölgelerde frenin donarak maddi zararlara sebep olmaması için el frenini çekmemeniz öneriliyor. Fren hidrolik yağının seviyesi ile fren pedalının kontrolünün yapılması da otomobiliniz için yapacağınız kış hazırlıkları arasında olmalı.

Yağ Değişiminizi Yaptınız mı?

[Resim: yag-degisimi.jpg]
 

Araçların motor yağı ve yağ filtrelerinin hangi sürelerde değiştirilmesi gerektiği, kataloglarında belirtilir. Buna göre yağ ve yağ filtresi değişimlerini yapmayı ihmal etmeyin.
Hava Filtreniz Temiz mi?

Hava filtresinin temiz ve kullanılabilir olduğundan emin olun. Eskimiş ise değiştirin.

Arka Cam Rezistansını Kontrol Ettiniz mi?

Arka cam rezistansı, arka camdaki buğulanmayı ve donmayı önler. Bu kısımda problem varsa mutlaka onarın veya değiştirin ki kışın kendinizi de başkalarını da tehlikeye atmayın.

Klima ve Kaloriferler Kışa Hazır mı?

Otomobiliniz klimalı ise polen filtresini kontrol ettirin. Kaloriferlerde bakılması gereken yer ise hortumların ne durumda olduğudur.

Bonus: Kışın Otomobillerde Olması Gereken Yardımcı Araçlara Sahip misiniz?

[Resim: kar-zinciri.jpg]
Zorlu yol şartlarıyla karşılaştığınızda ihtiyacınız olacakları listeledik. Sık sık yollarda olanlar, güvenlikleri açısından bu yardımcı araçları mutlaka otomobillerinde bulundurmalı:

-Cep telefonu ve şarjı
-Uyarı araçları (ışıldak ve reflektör)
-İlk yardım çantası
-Marş kabloları
-Kum veya paspas (çekiş için)
-Çekme halatı
-Tekerlek zincirleri
-Battaniye
-El feneri
-Buz kazıyıcı
-Kar fırçası
-Kürek
Eldiven ve su.

Kışın otomobilinizle güvenli ve keyifli yolculuklar yapmanızı dileriz. Bu arada sisli havalarda araba kullanırken de dikkatli olmayı unutmayın.
Hem kuru hem de ıslak ve buzlu yol durumlarında güvenli araç sürüşünü sağlayan ESP sistemi ile detaylı bilgileri ESP Kullanımına Dair Bilmeniz Gerekenler yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kışa Hazırlık İçin Genel Bakım Lazım mı?

Bildiğiniz gibi araçlar ortalama 10 ayda bir periyodik bakıma girer. Bu bakım dönemi kış aylarına denk gelirse kesinlikle vakit geçirilmeden yapılmalıdır. Periyodik araç bakımı sırasında triger kayışı, motor sıvıları ve filtreler gibi parçalar kontrol edilir. Gerekli görüldüğü zaman değişiklikler yapılır. Araç bakım fiyatları ise markalar ve modeller arasında değişiklik gösterir


  Bijon Somunu Problemleri
Yazar: Güray Gültekin - 12-11-2019, Saat: 16:19 - Forum: Jant - Lastik - Fren - Yorumlar (2)

Merhaba arkadaslar bizim bijon somunlarinda bir problem mevcut dün akşam lastiğim patladı değiştirmek istedim bijon anahtarı sıyırdı ( stepne ve bijon anahrari hiç kullanilmamasina rağmen )şöyle bir şey var bagzi bijonlarda şapka var 19 bagzi bijonlarda şapkalar düşmüş 18 mi oluyor. Bunun bir standardı varmı. Zor söküp degistirebildim 3 tane bijon anahtarı deneyerek.


  2.EL ARAÇ FİYATLARI UÇUŞTA
Yazar: E.K-1453 - 12-11-2019, Saat: 15:57 - Forum: Yurttan Haberler - Yorumlar (1)

İkinci el otomobil fiyatları uçtu

İkinci el otomobil fiyatları inanılmaz bir yükselişe geçti. Sıfır otomobil satışlarındaki düşüş ikinci eli kıymetli hale getirdi. Sektör temsilcileri pahalılık nedeniyle ikinci el pazarında durgunluk yaşandığını söylüyor

11 Kasım 2019 16:28


[Resim: headline.jpg]

Sıfır otomobillerdeki inanılmaz artış ikinci el otomobil fiyatlarına yansıdı. 3-4 yıllık arabalara biçilen değer ile 2 yıl öncesinde orta sınıf sıfır araba alınabiliyordu.
KOCAELİ'nin Başiskele ilçesi Vezirçiftliği Mahallesi'nde her hafta sonu kurulan 2. El Otomobil Pazarı'nda araçlarını satmak isteyenler, son birkaç haftadır durgunluk yaşandığını söyledi.
Sıfır araçlar ile 2. el araçlar arasındaki fiyat farkının yüzde 20'lere düşeceğini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, "Genelde Türkiye'de Kasım ve Aralık ayları yaklaştığında ikinci el ve sıfır sektörlerinde yıl sonu indirimleri beklenir ve daha düşük fiyatlar olacağı tahmin edilir. Fakat bu yıl bunun tersi oluyor" dedi. Batı, şunları söyledi:
Vatandaş ÖTV indirimi olmayacağına ikna oldu"İkinci el sektöründe fiyat artışının birinci nedeni, Türk toplumunda insanların, devletin tekrar ÖTV indirimi yapmayacağına inanması ve sıfır araçlarda ÖTV indirimi olmayacağına ikna olması. Dolayısıyla sıfır arabalarla ikinci el arabalar arasında daha önce ciddi bir makas farkı vardı. 'Kazara ÖTV indirimi olursa ve yakalanırsak zararımız çok olur' diye düşünüyordu insanlar. Şu anda ikinci el araç ile sıfır araç arasındaki makas gittikçe daralıyor. Bu yükseliş yine de devam edecek. Makastaki fark yüzde 20'ye varana kadar, yani bir yaşındaki araç ile sıfır aracın yaklaşık fiyat farkı yüzde 15 ile 20 arasına gelene kadar bu devam edecek. Bu artışı bazı markalar tamamladı. Özellikle SUV grubunda ve fiyatı 200 ile 300 bin TL'nin üzerindeki araçlarda sıfır ile ikinci el arasındaki makasın tamamlanması için bir müddet daha artış olacak."
Sıfır araç çok satılmadığı için piyasaya ikinci el araç girişi olmuyor
Piyasaya sıfır araç girişi olmadığı için bazı türlerdeki araçları 2. el piyasasında bulmanın zorlaştığını vurgulayan Meclis Üyesi Fahrettin Batı, "Bizim şu anda işlerimiz gerçekten çok iyi. Fakat sıfır araç çok satılmadığı için piyasaya ikinci el araç girişi de olmuyor. İkinci el araç girişi olmadığı için de biz araç bulmakta zorlanıyoruz. Bazı markalı araçlar ya da otomatik küçük arabalar, genelde hanımlar ve öğrencilerin tercih ettiği bu araçları bulmakta çok zorlanıyoruz. İkinci bulmakta zorlandığımız araç grubu da, 40 ile 70 bin bandındaki dizel araçlar. Bu banttaki iyi araçları bulmakta zorlanıyoruz. Kötü, kazalı, TRAMER'i çok yüksek, ağır hasarlı araçları zaten kurumsal firmalar almaz, satmaz ve aracılık da etmezler, tavsiye de etmezler. O tip araçları bulmakta biz çok zorlanıyoruz" diye konuştu.
Sıradan bir aracın değeri bir daire parasına geldi
Günlük kullanılan, sıradan bir aracın artık bir ev fiyatına satıldığına dikkat çeken TOBB Ticaret Meclisi Üyesi Batı, "Sıfır ve ikinci el araçlar arasındaki fiyat farkı açıldıkça vatandaş araç alamayacak. Eskiden çok yaşardık, ülkemizde vatandaşlar bir bayiyi ziyaret ederlerdi. O sırada heveslenip, kredilerin de 0,90, 1 ya da 1,10 oranında olmasına güvenerek 'Hadi arabamızı yenileyelim' diyorlardı. Arabaların değerleri çok düşüktü. Şimdi insanlar sıfır aldıkları, ya da 1-2 yaşında aldıkları aracı minimum 3 ile 5 yıl arasında kullanacakmış gibi alması gerekiyor. Bir aracı uzun soluklu almalıyız. Artık ikide bir araç değiştirme devri geçti. Çünkü sıradan bir aracın değeri bir daire parasına geldi. Onun için ikinci elde sürekli ve ciddi bir devir daim olacak. Sıfır araçlarda ise bu satış düşüklüğü devam edecek. Eğer ÖTV indirimi olursa, devletin, Maliye Bakanlığı'nın böyle bir planlaması olursa sıfır araçta tekrar bir hareketlenme gözükebilir" dedi.Alıntıdır.


  İPHONE'UN AÇIĞINI
Yazar: E.K-1453 - 12-11-2019, Saat: 15:51 - Forum: Yurttan Haberler - Yorum Yok

Bursada lise öğrecisi olan 17yaşındaki O.A isimli genç iphone yazılımsal açığını ortaya çıkarmıştır. O.A isimli genç arkadaşıyla telefon görüşmesi yaptığı sırada güneşin batışını çekmek istedi görüşme esnasında telefonundan kamerasını açtı ve çekim yaparken telefonun ekranın karardı ve görüşme devam ettiğini söylemiştir. Kararan ekrana bir süre sonra apple simgesi olan elma işareti gelmiş ve halen arkadaşıyla telefon görüşmesinin devam ettiğini söyledi. Bunun üzerine Bursalı genç arkadaşımız Apple firmasına yazılım açıkları olduğuna dair bir mail atmış yetkililer bunun üzerine O.A ile iletişime geçip hesabına 100tl yatırmışlardır.


  SUYA GELEN ZAM
Yazar: E.K-1453 - 12-11-2019, Saat: 15:40 - Forum: Yurttan Haberler - Yorum Yok

Seçim öncesinde suya yapılan indirim bugüne kadarmış. Bugünden geçerli olmak üzere suya %20 zam yapılmıştır. Evinin bahçesinde araç yıkayanlar,hali yıkayanlar,duşta keyif yapanlar artık %20lık zamana göre hareket etmeleri gerekmektedir. Yurttan haber


  KIŞ LASTİĞİ SECİMİ Ve BİLİNMESİ GEREKENLER
Yazar: Cesim - 04-11-2019, Saat: 17:00 - Forum: Teknik Bilgi Aktarımı - Yorum Yok

Lastik Seçimi Nasıl Yapılır ?

Aracınızın hem yol güvenliği hem de yakıt verimi açısından üretici tarafından önerilen lastik tipleri ve özelliklerinde lastik seçimi çok önemlidir.
Araç üreticileri, ürettikleri her araç için ideal lastik özelliklerini belirlemiştir. Bu özellikler lastik ölçüsü, yük endeksi ve hız sınıfı olarak belirlenir.
[Resim: lastik-secimi-lastik-kodlari_790x338.jpg]Lastik Seçimi Lastik Kodları
Lastik Ölçüsü ⇒ Lastik genişliği (A), en/boy oranı (B) ve lastik çapını © ifade eder.
Yük Endeksi (D) ⇒ Lastiğin taşıyabileceği maksimum yük miktarını kg olarak ifade eder. Örneğin yük endeksi 91 olan bir lastik 615 kg ağırlık taşıyabilir.
Hız Sınıfı (E) ⇒ Lastiğin ulaşabileceği en yüksek hızı ifade eder.

Lastiklerin yük endeksi ve hız sınıflarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.
[Resim: lastik-secimi-hiz-endeksi_790x485.jpg]Lastik Seçimi – Hız Endeksi Tablosu

Aracınız için hangi ebat ve özelliklerde lastik kullanmanız gerektiği araçların kullanma kılavuzlarında veya sürücü kapısının iç bölümünde yazmaktadır.
Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aracınızın tüm lastiklerinin aynı marka, model ve ebatlarda olması çok önemlidir. Üretici tarafından özellikle belirtilmediyse farklı lastik kullanmaktan kaçının. Özellikle lastik kanal şekilleri, aracın ıslak zeminde yol tutuşunu etkilemektedir. Farklı lastiklerin yol tutuş seviyeleri farklı olacağından aracın yol hakimiyetini kaybetme riski yüksektir.
Lastikleri, aracı kullanacağınız yerdeki hava koşullarına uygun olarak seçmelisiniz. Hava sıcaklığının sürekli olarak ortalama 7 derecenin altında olduğu bölgelerde mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.
Lastik üretim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Lastik üzerinde lastiğin üretildiği hafta ve yılı gösteren 4 haneli bir kod bulunur. Örneğin 2618 kodu bulunan bir lastik 26. haftada ve 2018 yılında üretilmiştir. Lastik üretim tarihleri, lastik ömrü açısından çok önemlidir. Lastiklerin -hiş kullanılmasa bile- yaklaşık 10 yıl kullanım ömrü vardır. Yani siz 2016 yılında üretilmiş bir lastik aldığınızda lastiğin yaklaşık 3 yıllık kullanım ömrü raftayken geçmiş olacak ve en fazla 7 yıllık kullanımdan faydalanabileceksiniz.
Tüm lastiklerin üzerinde lastiğin üç temel özelliğini derecelendiren bir etiket olma zorunluluğu vardır. Bu 3 özellik şunlardır.
⇒ Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tüketimi)
⇒ Islak yolda tutunma (Fren mesafesi)
⇒ Gürültü
Bu etiket alacağınız lastiği yakıt tüketimi, ıslak yolda fren mesafesi ve gürültü seviyesi hakkında size bilgi verecektir.
[Resim: lastik-secimi-lastik-etiketi.jpg]Lastik Etiketi


Kış Lastiği Nedir ?
Kış lastiği, soğuk hava koşullarında kullanılmak üzere üretilmiş lastiklere verilen isimdir. Kış lastiği, diğer lastiklere göre farklı malzemeden üretilmesi nedeniyle 7 dereceden daha soğuk hava koşullarında normal lastiklere göre daha iyi yol tutuşu ve %40’a kadar daha kısa durma mesafesi sağlar.
Bu nedenle ülkemizde kış aylarında mutlaka kış lastiği takmak gerekir.
İyi bir kış lastiği en az C seviyesinde ıslak yolda tutunma özelliği taşımalıdır.
[Resim: lastik-secimi-kis-lastigi-kar_790x497.jpg]Kış Lastiği


Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır ?
Kış lastiği olarak kış şartlarına uygun üretilen lastiklerin yanak bölümünde kar işareti vardır. Bu işarete sahip lastikler kış lastiği olarak kabul edilir.
[Resim: lastik-secimi-kis-lastigi-sembol.jpg]Kış Lastiği Sembolü
Araç üreticisi tarafından kış lastiği için özel ebat ve özellik belirtilmediyse seçilecek kış lastiğinin aracın üzerindeki standart yaz lastiği ile aynı özellikleri taşımalıdır. Sadece kış lastiği için daha düşük hız sınıfı lastik tercih edilebilir ancak bu durum mutlaka sürücü panelinde sürücünün net şekilde göreceği alanda belirtilmelidir.
Seçilen Kış Lastiğinin mutlaka üzerinde “Kış Lastiği” işaretinin olması ve aracın tüm tekerleklerine takılması gerekir.
Kış Lastikleri zaman zaman kar lastiği ile karıştırılmaktadır. Kar lastiği, sadece kar üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış lastiklerdir. Bu tür lastikler kışın soğuk ancak kuru havalarda yeterli yol tutuşu sağlamaz. Dolayısıyla kış lastiği olarak kullanılması doğru değildir.


Lastik Bakımı Nasıl Yapılır ?
Araç lastik bakımlarının zamanında ve doğru yapılması halinde lastikler kullanım ömrü bitene kadar iyi performans gösterecek ve yol güvenliği açısından riskinizi azaltacaktır.
Lastik bakımı ayrıca aracınızın direksiyon hâkimiyeti veya frenleme kabiliyetini istenen seviyelerde tutmanızı sağlar. Lastik bakımı sırasında basınç kontrolü, rotasyon, balans ayarı veya tekerlek düzen ayarı yapılmalıdır.
Basınç Kontrolü
Lastikler sürekli basınç kaybı yaşar. Yani normal şartlarda bile ayda 0,069 bar basınç kaybı yaşaması normaldir. Ayrıca bu rakam sıcak havalarda daha da artar. Dolayısıyla lastik basıncı ayda bir kontrol edilmelidir. Lastik basıncını benzin istasyonları veya lastikçilerde kontrol edebilirsiniz.
Lastik Rotasyonu
Aracın ön ve arka bölümlerindeki yük farkı nedeniyle lastikler eşit seviyede aşınmazlar. Bu nedenle 10.000 – 12.000 kilometrede bir veya altı ayda bir rotasyon uygulanmalıdır. Rotasyon uygularken eğer lastik ebatları aynı ise sadece ön-arka lastikler arası rotasyon uygulamak yeterlidir. Rotasyon uygularken lastik yönlerine dikkat edilmelidir.
Lastik Sırtı Kontrolü
Lastik sırtı, lastiğin yola temas eden bölümüdür. Bu alanda meydana gelen aşınma, delinme gibi hasarlar lastiğin değişmesini gerektirecektir. Lastik sırt kontrolü yaparken çeşitli yöntemler uygulanabilir.
Sırt Aşınma Göstergesi
Lastik sırtında farklı bölgelere yerleştirilen aşınma göstergeleri, lastiğin aşınma seviyesinin kritik sınıra geldiğini gösterir. Her lastik üreticisi farklı türde aşınma göstergesi kullanmaktadır ancak genel mantık lastiğin aşınma göstergesi seviyesine kadar aşındığında kullanılmaması yönündedir.
Bazı lastik üreticileri, lastik içinde farklı renkli alanlar üretir ve bu renk ortaya çıktığından lastiği değiştirmeniz gerektiği anlaşılır. Aşınma göstergelerini mutlaka lastik broşürlerinden inceleyiniz.
Lastik Sırt Derinliği
Lastik sırt derinliği veya diş derinliği, yol tutuşu için son derece önemlidir. Yönetmeliklere göre lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Bu seviyeden daha az derinliği olan lastikler artık kullanım ömrünü tamamlamış lastikler olup en kısa sürede değiştirilmelidir.
Lastik sırt derinliğini kumpas vb. aletlerle ölçebilirsiniz. Sırt derinliği, en ortadaki sırtlardan yapılmalıdır.
Sırta Sıkışan Maddeler
Lastik sırtlarına zaman zaman çakıl taşı veya çivi benzeri maddeler sıkışabilir. Bu maddeleri yerinden çıkarmak gereklidir. Bu tür maddeler yol tutuşunu olumsuz etkileyeceği gibi lastiğin patlamasına da neden olabilir.


 
Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 87
» Son Üye: Huso09
» Toplam Konular: 50
» Toplam Yorumlar: 133

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 1 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 1 Ziyaretçi